RRT įpareigojo operatorius identifikuoti apsimestines SMS ir jas blokuoti

0
2
RRT įpareigojo operatorius identifikuoti apsimestines SMS ir jas blokuoti
RRT įpareigojo operatorius identifikuoti apsimestines SMS ir jas blokuoti

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) įpareigojo mobiliojo ryšio operatorius laikytis tvarkos, kuri leis atpažinti, žymėti ir stabdyti apsimestines sukčių siunčiamas trumpąsias žinutes.

„Pirmą kartą nustatėme apsimestinių trumpųjų žinučių identifikavimo tvarką. Mobiliojo ryšio paslaugų teikėjai nuo šiol turės identifikuoti apsimestines SMS iš bendro SMS srauto ir tokiu būdu užkirsti kelią vartotojams netekti asmeninių duomenų ar finansų“, – sako Jūratė Šovienė, RRT tarybos pirmininkė.

Jos teigimu, apsimestinės žinutės yra itin dažnai sukčių pasitelkiama priemonė, tą RRT ekspertai girdi ir iš Lietuvos senjorų, kai veda jiems specialias dirbtuves „Nė vienas nėra pamirštas“ ir moko, kaip atpažinti skaitmeninius sukčius.

Nuo šiol naudodami filtravimo priemones, operatoriai turės aptikti interneto puslapių nuorodas ir įvertinti, ar jos nėra įtrauktos į Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) sudaromą žalingų interneto resursų sąrašą. Jeigu nuoroda bus sąraše, tokios SMS žinutės bus blokuojamos.

Kitais atvejais, kai SMS žinutėje esanti nuoroda nėra įtraukta į NKSC sąrašus, tačiau kelia pagristų įtarimų, SMS gavėjas bus įspėtas apie galimai apsimestinę SMS, o nuorodą operatorius turės persiųsti NKSC patikrinimui.

Pasak J. Šovienės, atsižvelgiant į tai, kad sukčiavimo metodai naudojant SMS nuolat kinta ir tobulėja, RRT nustatė, kad apsimestinėmis ar galimai apsimestinėmis SMS operatoriai turėtų laikyti ir kitas, t. y. tvarkoje nustatytų kriterijų neatitinkančias, SMS.

„Norime įgalinti operatorius operatyviai reaguoti į naujus sukčiavimo atvejus ir juos užkardyti. Tad jeigu jie turi informacijos, leidžiančios įtarti, kad SMS yra galimai apsimestinė, privalo imtis priemonių ir taip siekti apsaugoti vartotoją“, – pabrėžia J. Šovienė, RRT pirmininkė.

Tai – ne pirmasis RRT sprendimai skaitmeniniams sukčiams užkardyti. Pernai mobiliojo ryšio operatoriai buvo įpareigoti blokuoti prieigą prie žalingų interneto resursų bei persiųsti tik tokias vardines trumpąsias žinutes, kurios atitinka siuntėjų nurodytus identifikacinius požymius.

Dar vienas 2023 m. įsigaliojęs įpareigojimas – blokuoti Lietuvos fiksuotojo ryšio numerius, jei fiksuoto ryšio numeriais skambučiai inicijuojami užsienyje. Operatoriai privalo blokuoti ir nesiųsti tranzitu skambučių, inicijuotų iš fiksuotojo ir mobiliojo ryšio numerių ar paslaugų ryšio numerių, jeigu dėl naudojamų numerių RRT nėra išdavusi leidimų ir numeriai nėra priskirti konkretiems paslaugų tiekėjams.

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus